V duchu anarchokapitalistickej agendy tu v posledných desaťročiach dochádzalo k znižovaniu pracovnoprávnej ochrany zamestnancov.
- Posted by Andrej
- On 22/12/2020
- 0 Comments
V duchu anarchokapitalistickej agendy tu v posledných desaťročiach dochádzalo k znižovaniu pracovnoprávnej ochrany zamestnancov. Zároveň sa tlačili nové a nové formy lacnejších možností ako ponúknuť svoju pracovnú silu na trhu.
Samozrejme z tejto formy liberalizácie profitovala väčšinou iba jedna strana. Tá ekonomicky silnejšia. Keď si potrebuješ zarobiť na živobytie a hypotéku nebudeš si môcť vyberať do nekonečna.
Zamestnancom zavádzanie týchto experimentov škodilo dvojako. Jednak ako forma nekalej súťaže, druhýkrát museli výpadky v príjmoch štátu a zlom zabezpečení flexibilnejších ľudí práce šanovať zo svojho.#MinimálnyDôchodok#udržateľnosťdôchodkovéhosystému#minimálneodvody&potrebujetebloček?
Nebolo tomu tak dávno, keď štatistický úrad hovoril o približne 100.000 živnostníkoch z donútenia. Treba to povedať priamo. 100.000 ľudí má mať zamestnanie a neniesť úplné riziko výpadku príjmov v takom rozsahu ako teraz.
Ďalšou skupinou sú jednoosobové s.r.o., ktoré sú iba figovým listom pre človeka keď v skutočnosti vykonáva činnosť zamestnanca. Na túto skupinu ľudí som si dnes spomenul, keď som sa dočítal, že „vláda vyplatí ľudom viac“. Článok vyšiel v denníku Pravda.
Píšu o tom, že od októbra sa príspevky zvyšujú. Pri poklese tržieb od 20 do 40 percent dostane podnikateľ na seba, alebo na zamestnanca príspevok vo výške 270 eur. Pri maximálnom poklese tržieb nad 80 percent dostane 810 eur. Predtým to bolo od 180 do 540 euro. Zvýši sa aj dotácia pre živnostníkov a jednoosobové eseročky, ktorí prišli o svoje príjmy z podnikania. Týka sa to podnikateľov, ktorí prerušili resp. obmedzili prevádzkovanie svojej činnosti a ktorým nevznikla povinnosť nemocenského a dôchodkového poistenia. Ich podpora stúpne z 210 eur na 315 eur.
Zamýšľal som sa nad tým ako asi reálne žijú, keď majú výpadky od marca a tieto môžu trvať pokojne do roku 2021. Ako asi fungujú ich rodiny.
Následne mi odbehla myšlienka aj k politikom a analytikom, volajúcim po flexibilizácii zákonníka práce. Po znižovaní ochrany zamestnancov a nižšej ceny práce v záujme „zachovania konkurencieschopnosti“. NETUŠÍTE AKÝ PREPAD ŽIVOTNEJ ÚROVNE POSTIHOL ICH? ALEBO AKÉ RIZIKO NESÚ?
Nedostatočná a neskorá pomoc znamená vo výsledku jediné. Je to pomocný balík pre exekučný priemysel na Slovensku. Možno je na čase začať voliť strany, ktoré presadzujú záujmy ľudí práce a nie marketingové rozpočty bez názorov, bez skúsených ľudí a bez transparentnej minulosti. Niekedy nestačí iba proti niečomu bojovať. Môže sa totiž stať, že bude potrebné bojovať ZA niečo.
Aby sa nestalo, že v takej situácii prepadnú panike a začnú sa hádať ako malé deti na pieskovisku lebo došli formičky.
0 Comments