Prichádza uťahovanie opaskov.

Prichádza uťahovanie opaskov.

  • Posted by Andrej
  • On 30/03/2022
  • 0 Comments

Pre vojnu sa ľuďom prvýkrát prepadnú platy.

Na scénu prichádza nový strašiak. Čoraz častejšie ekonómovia hovoria o nástupe stagflácie, teda rýchleho zdražovania v spomaľujúcej ekonomike, ktorý už ľudia neutiahnu.

Scenár vývoja č. 1: vláda nevytvorí podmienky pre efektívne vyjednávanie kolektívnych zmlúv. Ľudia sa nebudú odborovo organizovať a väčšina z nich utrpí stratu kúpnej sily v nevídanom rozsahu a to aj napriek tomu, že tu je stále dosť firiem, ktoré majú možnosť platiť vyššie mzdy. V snahe zachrániť si svoju životnú úroveň napriek inflácii nad 10% dôjde medzi zamestnancami k bezprecedentnej fluktuácii, čo bude mať za následok ťažko stráviteľný brain-drain. Vláda s poukazovaním na zlé ekonomické ukazovatele, výpadky na daniach a odvodoch, ako aj dlhovú brzdu bude ešte viac šetriť. Zlosť z demontáže zvyškov sociálneho štátu sa bude čoraz viac obracať proti utečencom z Ukrajiny.

Scenár vývoja č. 2: Prestaneme sa pokúšať podliezať v cene práce krajiny juhovýchodnej Ázie. Vláda klepne firmám, ktoré pri vyjednávaní kolektívnych zmlúv hrajú napriek vysokým ziskom na čas, po prstoch. Príjmy z daní a odvodov po navýšení miezd použije na zafinancovanie pomoci najslabším skupinám obyvateľstva a vytvoreniu podmienok pre plnohodnotnú integráciu utečencov v spoločnosti a na trhu práce. Takto zlepší aj vyhliadky na riešenie niektorých demografických problémov v budúcnosti (udržateľnosť dôchodkového systému a pod.).

Milí politici, skúste nás konečne prekvapiť a nevyberte si 1. scenár.

Zdroj: https://ekonomika.pravda.sk/…/620973-prichadza…/

 

0 Comments

Leave Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *