UNIJA

Kto sme?

Naša odborová organizácia uniJA vznikla ako reakcia na úplnú absenciu zástupcov zamestnancov v centrách zdieľaných služieb na Slovensku. Postupom času sme rozšírili svoje pôsobenie a dnes zastupujeme zamestnancov v 11 spoločnostiach s neustále rastúcim dosahom aj do ďalších odvetví.

Uvedomujeme si, že iba silné medzinárodné väzby umožňujú efektívne ovplyvňovať rozhodnutia v nadnárodných spoločnostiach tam, kde skutočne vznikajú. Preto sme sa stali súčasťou UNI Global Union a úzko spolupracujeme s najväčším odborovým zväzom v Rakúsku GPA (obchod a služby).

Prečo vstúpiť do odborov?

Stretol si sa s netransparentnými rozhodnutiami, nesplnenými sľubmi a máš pocit, že ohodnotenie tvojej práce nezodpovedá tvojim výsledkom? Nechce sa ti ísť do priameho konfliktu s manažérom, nemáš čas bojovať s veternými mlynmi, obávaš sa organizačných zmien alebo máš pocit, že sa niektorí ľudia nesprávajú férovo?

Mnohé z týchto problémov vedia vyriešiť odbory – systémovo, dlhodobo a v prospech zamestnancov. Samo sa to nevyrieši a individuálny odchod k inému zamestnávateľovi len presunie rovnaké problémy inde. Efektívnejšie je pracovať na zlepšovaní podmienok tam, kde už si.

Odbory si na seba zarobia už pri minimálnom posune v kolektívnom vyjednávaní. Napríklad jedno mesačné odstupné navyše znamená takmer desaťročný členský príspevok – a pri jednom benefite to určite neskončí. Transparentnejšie ohodnotenie, vyššie merit increase, sociálne plány v prípade organizačných zmien a hromadného prepúšťania či lobing na európskej úrovni prinášajú násobne vyšší prínos, než akýkoľvek individuálny pokus o zlepšenie podmienok.

Preto je odborová organizovanosť v starších členských krajinách EÚ podstatne vyššia – zamestnanci sa tam naučili počítať. Pridaj sa k nám a buduj lepšie pracovné prostredie spolu s nami!

Prečo založiť odbory?

Rovnocenná komunikácia medzi zamestnancami a zamestnávateľom prospieva obom stranám. V prostredí bez zástupcov zamestnancov často dochádza k odcudzeniu a deformácii pracovných vzťahov – zamestnanci sa obávajú hovoriť o problémoch, zatiaľ čo vedenie nadobudne dojem, že žiadne neexistujú alebo že všetky rozhodnutia sú bez výhrad akceptované.

 

Slovenský Zákonník práce aj európska legislatíva poskytujú priestor na sociálny dialóg, aby sa zabezpečila formálna rovnosť pri vyjednávaní pracovných podmienok či prerokovaní organizačných zmien. Profesionálny zástupca zamestnancov dokáže riešiť problémy systematicky, predchádzať konfliktom a zabezpečiť spravodlivejšie podmienky pre všetkých. Má kompetenciu vyjednávať kolektívne zmluvy a tlmočiť aktuálne problémy vedeniu skôr, než prerastú do vážnych kríz.

najefektívnejší nástroj pri presadzovaní záujmov zamestnancov

zlepšenie mzdových, pracovných a sociálnych podmienok

priamy prístup k zástupcom zamestnancov a partnerským odborovým zväzom v zahraničí

sprostredkovanie know-how pre efektívne presadzovanie vašich požiadaviek

Naše aktivity

Kolektívne vyjednávanie

Vyjednávaním so zamestnávateľmi zlepšujeme mzdy, benefity a pracovné podmienky.

Podpora a právna pomoc

Poskytujeme našim členom právne poradenstvo a zastupovanie v pracovnoprávnych sporoch.

Medzinárodné partnerstvá

Úzko spolupracujeme s odborovými organizáciami v Európe aj vo svete na zlepšovaní práv zamestnancov a sieťovaní stakeholderov.

Školenia

Výmena informácií a skúseností získaných pri riešení obdobných problémov pravidelne sa vyskytujúcich v nadnárodných spoločnostiach.

Ochrana pred zlým zaobchádzaním

Zasadzujeme sa za rovnaké príležitosti a férové zaobchádzanie na pracovisku.

Ústava zaručuje právo združovať sa v odboroch za účelom ochrany svojich hospodárskych a sociálnych práv.
Prečo ho nevyužiť, keď je zamestnávateľ povinný umožniť pôsobenie odborov na pracovisku?

Viac informácií

Trh práce plus

www.trhpraceplus.eu

Uni Európa

www.uni-europa.org

Uni global union

www.uniglobalunion.org

Industriall news

www.news.industriall-europe.eu

EU trade union institute

www.etui.org

interPRO

www.interpro.sk

Slov lex 1

www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2001/311

Slov lex 2

www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1991/2