NAČO OPRAVOVAŤ, KEĎ SA TO DÁ AJ PODPÁLIŤ?

NAČO OPRAVOVAŤ, KEĎ SA TO DÁ AJ PODPÁLIŤ?

  • Posted by Andrej
  • On 22/12/2020
  • 0 Comments

NAČO OPRAVOVAŤ, KEĎ SA TO DÁ AJ PODPÁLIŤ?

Pseudoanalytici z INESS, teda jedného z najhoršie hodnotených pseudothinktankov na svete, opäť „tvorili“. A vytvorili publikáciu „Privatizácia 3.0“.

Rozkaz, ten znel jasne: pripraviť pôdu pre tretiu vlnu rabovania štátnych podnikov.

Priznávajú síce, že predchádzajúce vlny privatizácie na Slovensku nesú so sebou „stigmu káuz a podvodov“, ale navrhujú pokračovať. Evidentne je ešte čo ukradnúť, spreneveriť a vyrabovať.

Argumentujú tým, že v štátnych podnikoch je nižšia efektivita. Teda prvá a druhá vlna rozkrádania, pardon privatizácie, pomohla – podľa „Bulharskej konštanty“ MMF- zvýšiť HDP Slovenska v rokoch 2006 až 2020 spolu aj o 64 miliárd €.

Normálny neúplatný ekonóm by možno skúsil vypočítať o koľko by narástla hodnota podielu štátu za 14 rokov na rozkradnutých podnikoch keby privatizácia neprebehla. Adaptoval by „bulharskú konštantu“ o pozitívne efekty na prípadnú (pre)zamestnanosť. Zobral do úvahy energetickú bezpečnosť štátu, nezávislosť štátu na potrebe generovať zisky pre zahraničné akciové trhy a podobne.Ale nič z toho nevydalo.

Poukazujú na rozkrádanie štátnych firiem a preto navrhujú proces ,pri ktorom dochádza k rozkradnutiu týchto spoločností nadobro.

Samozrejme zamlčia aj to, že existuje mnoho prípadov, kde sú štátne podniky rodinným striebrom štátu a zisky z nich sa používajú na financovanie hlúpostí ako funkčné zdravotníctvo, dobré školstvo, zjazdné cesty, dôchodky, platy štátnych zamestnancov a podobne. Ale načo keď sa to dá rozhajdákať, peniaze prepiť a prežrať no a potom ešte vykrikovať, že za dane ktoré platíme dostávame od štátu iba mizerné služby.

Tu je príklad ako môže štát profitovať z firiem:

Rakúska štátna holdingová agentúra (ÖBAG) spravuje podiel v 11 spoločnostiach v hodnote 21,4 miliárd € (napríklad v ÖMV). Okrem toho má štát podiel na približne stovke spoločností. Celková hodnota je približne 80,5 miliárd €. Patria do toho aj tie železnice ÖBB, ktorými INESS argumentuje keď tvrdí, že Železnice Slovenskej republiky treba privatizovať, lebo nezvládajú plniť svoju úlohu a musia si požičiavať od ÖBB potrebné vlaky. To, že sú od štátnej firmy už nehovoria. Škodilo by to naratívu. Nevadí, treba všetko sprivatizovať, lebo štát nemôže vedieť podnikať.

Vedeli ste, že Dolné Sasko vlastní jednu pätinu akcií Volkswagenu?

To asi preto, lebo im chalani a dievčence z INESS-u neporadili rozpredať ich.

Ktoré spoločnosti navrhujú tieto ekonomické mozgy riešiť?

Slovenská pošta

Cargo Slovakia

ZSSK

Letisko Bratislava

SPP

Spoločnosti distribuujúce elektrinu

Teplárne

TIPOS

VšZP

Nemocnice

Kúpele Sliač

Slovenská plavba a prístavy a.s. a Verejné prístavy, a. s.

Štátne Lesy a štátna pôda

Pravá oblička

Nie, to posledné ešte nie. Ale v prípade, keď na to príde zákrok bude musieť byť vykonaný v čerstvo sprivatizovanej nemocnici. Možno to potom aj preplatí čerstvo sprivatizovaná VšZP.

 

0 Comments

Leave Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *