ZÁPAD DOBEHNEŠ. AJ KEĎ S „HOLOU“. IBA ŽEBY NIE.

ZÁPAD DOBEHNEŠ. AJ KEĎ S „HOLOU“. IBA ŽEBY NIE.

  • Posted by Andrej
  • On 22/12/2020
  • 0 Comments

ZÁPAD DOBEHNEŠ. AJ KEĎ S „HOLOU“. IBA ŽEBY NIE.

Včera vyšiel na aktuality.sk dobrý článok s názvom „Slovensko predbehlo v platoch jeden štát zo západu“ (link nájdeš tu).

Vítame, že niekto píše aj o platoch. Síce by sme uvítali aj to, keby to bolo napísané polopate, ale nás poteší aj takéto polovičné domáce zavádzaníčko.

V článku sa dozvedáme, že Slovensko vo výške platov predbehlo jeden zo štátov západnej Európy – Portugalsko. Chudobinec západnej Európy. Rovnako ako aj Česi, Poliaci, Estónci, Litovčania a Lotyši Maďari, Rumuni.

Eurostat prepočítal mediánovú hodinovú mzdu cez štandard kúpnej sily (PPS), ktorý zohľadňuje mieru toho, čo si za plat môže človek vo vlastnej krajine kúpiť. Za rok 2018 a porovnal to s rokom 2010. Má to istú logiku, i keď zlé jazyky by mohli namietať že akademická debata o zložení spotrebného koša ľuďom žijúcim z ruky do úst a nízkym nominálnym príjmom veľmi nepomôže. O.K., treba to nejako porovnať a zohľadniť cenovú hladinu v danej krajine a toto je praktický a celkom objektívny spôsob.

Ukazuje sa, že v Bulharsku je zle. Ale cez zohľadnenie PPS o polovicu lepšie. Hodinový mediánový príjem tam bol v roku 2018 2,40 €, čo má byť „pocitovo“ (v PPS) ale 4,60 €. Pol biedy. Teda skoro dvojnásobok biedy. Oproti pocitovým 3,4 € z roku je to nárast o 35,3 %.

Vysoký nárast vykazuje pocitovo aj naša domovina. Pocitových 22,4 %. Z pocitových 5,8 € na príjemnejších 7,1 €.

Keďže západné štáty EÚ v rovnakom období rástli (pocitovo) menej – Dánsko o 5,5 % , Belgicko o 7,5 %, Nemecko o 10,3 % , Švédsko o 13,1%, Rakúsko o 16,2% sme zrejme na správnej ceste.

IBA ŽEBY NIE. Je pravdou, že niektoré členské štáty sa aj prepadli, napríklad Írsko o 17,2 %, ale tam je ešte stále „pocitovo“ skoro dvojnásobný mediánový príjem ako tu.

Pri všetkej radosti z dosiahnutého úspechu a vysokého rastu by sme radi skromne poznamenali, že percentá nárastu „pocitového“ platu vašu hypotéku nesplatia. Nezaplatia ani nájom, ani elektriku a ani škôlku deťom. Nominálne je to nárast iba o (pocitových) 1,3 € za hodinu v priebehu ôsmych rokov.

Staré členské štáty ktoré tak úspešne „dobiehame“ a mali nižší percentuálny nárast vykazujú konkrétne tento nominálny nárast: Dánsko 1 € , Belgicko 1,1 € , Francúzsko 1,4 €, Nemecko 1,5 € , Švédsko 1,7 €, Rakúsko 1,9 €.

PRVÁ KVÍZOVÁ OTÁZKA: Keď sa doťahujeme na Nemecko s mediánom hodinovej mzdy (cez PPS) 16,1 € ktorý rastie v osemročnom cykle o 1,5 € a my máme medián 7,1 €, ktorý rastie za rovnaké obdobie iba o 1,3 € koľko vody pretečie Dunajom kým pochopíme, že sa nedoťahujeme ale nám utekajú čím ďalej tým viac?

Odpoveď je dôležitá, lebo keď to pochopíme možno začneme hľadať riešenia ako z toho von. Horúci tip je odborovo sa organizovať a spolupodieľať sa na chode odborov. (Po-dob-ne ako je to-mu v Ne-mec-ku, ale psssssssst, neprezraďte to nikomu.)

DRUHÁ KVÍZOVÁ OTÁZKA: Keď sa chudobinec východnej Európy Rumunsko vyšvihlo za osem rokov z mediánu (PPS) z 3,8 € na 6,9 €, vykazuje nominálny nárast o 3,1 € a momentálne nás od nich delí iba 20 centov, ktorú migračnú trasu si vybral ten náš legendárny karpatský tiger?

TRETIA OTÁZKA: Pomôže pripravované zhoršenie pozície odborov v podniku a znefunkčnená tripartita obrátiť nepriaznivý trend? Alebo iba v kombinácii s prisprostými, jednoznačne zamestnancov poškodzujúcimi, nápadmi prezentovanými v druhom kilečku pána ministra Sulíka?

 

0 Comments

Leave Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *