MÔJ ZISK JE DÔLEŽITEJŠÍ AKO TVOJ ŽIVOT.

MÔJ ZISK JE DÔLEŽITEJŠÍ AKO TVOJ ŽIVOT.

  • Posted by Andrej
  • On 22/12/2020
  • 0 Comments

MÔJ ZISK JE DÔLEŽITEJŠÍ AKO TVOJ ŽIVOT.

Vláda sa rozhodla otestovať zamestnancov a odbory ešte raz. Pekne v tichosti. Veď máme tripartitu-netripartitu, rovnako ako dobrovoľnosť-nedobrovoľnosť, uniformy-neuniformy a právny štát-ne… veď to už poznáte.

Tentokrát ide o návrh zákona o inšpekcii práce z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Návrh už schválila vláda a ide na schválenie do Národnej rady. Tento nekresťanský vtip má byť účinný od 1. apríla.

Kto vie ako inšpektoráty práce (ne)fungujú by mohol dúfať, že sa zvýši počet kontrol a zefektívni rozhodovanie. Že konečne dostanú naozaj toľko personálu, aby mohli robiť to čo majú. Je zarážajúce, že sa nikto neodhodlal vyzbierať politické body v hre „aha, čo ti vyviedla predošlá vláda a ani si si to nevšimol“. Asi nechcú víriť prach. Mohlo by sa im zrejme začať kýchať.

Mohli by dokonca položiť pár nepríjemných otázok aj nám odborárom. Veď to robia celkom radi. Teraz je ale situácia iná. Neškrab si plátno kulisy Potemkinovskej dediny, keď tam chystáš slávnostné otvorenie novej nákupnej pasáže.

Paradoxne sa ministerstvo obrany, pardon práce, rozhodlo ísť druhým smerom. Toto je len jedna perlička: „pre zlepšenie podnikateľského prostredia vláda takisto navrhla zníženie administratívnej a finančnej záťaže tam, kde to ukázala prax. Ide predovšetkým o zníženie dolnej hranice sadzby pokuty za pracovné úrazy, ktorými bola spôsobená ťažká ujma na zdraví. Rezort práce totiž považuje za neprimerané mať dolnú hranicu pre dva rôzne závažné následky –smrť a ťažká ujma na zdraví.“

Samozrejme, za smrť zamestnanca by sa síce mohla rovnako zvýšiť sankcia z dnešných 33.000 €, ale v záujme lepšieho podnikateľského prostredia radšej dáme rabat na ťažkú ujmu na zdraví. V duchu môžeš byť rád, že si pri tom pracovnom úraze neskapal.

Bude to taká malá oáza wellnessu pre podnikateľov v zákone o inšpekcii práce.

Ešte raz, aby to došlo aj obyvateľom najväčších haciend na Slovensku: ráno ideš do práce a už sa z nej nikdy nevrátiš. Tvojej rodine zavolajú že si umrel pri pracovnom úraze. Starajte sa o seba ako viete, dopočutia.

Signál je jasný. Keď sa nebudete organizovať v odboroch, pôjdem cestou najmenšieho odporu. Budem zhoršovať zamestnanecké prostredie. Keď do toho spadneš ty, alebo tvoj kolega, je to potom váš problém. Úlohou odborov je spolu s ich členmi proti takýmto sprostostiam bojovať. Si členom?

Link na článok na aktuality.sk „Vláda navrhla upraviť kompetencie inšpektora práce a znížiť pokutu za úraz“ nájdeš tu.

 

0 Comments

Leave Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *